تبلیغات
پایگاه فرهنگی- مذهبی آرمان - تاکید روسای جمهور ایران و روسیه بر حذف دلار از مبادلات تجاری میان دو کشور

افسران جنگ نرم

تاکید روسای جمهور ایران و روسیه بر حذف دلار از مبادلات تجاری میان دو کشور

نویسنده :احسان ن
تاریخ:جمعه 16 دی 1390-04:23 ق.ظ

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/06/19/509425_PhotoA.jpg
 روسای جمهور ایران و روسیه در گفت‌وگوی تلفنی مهمترین مسائل بین المللی، منطقه‌ای و راه‌های تحکیم روابط دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و برافزایش سطح همکاری و رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه تاکید کردند.
احمدی نژاد و دیمیتری مدودوف با اشاره به دیدگاه مشترک دو کشور در خصوص تحولات منطقه و فشارهای فرا منطقه ای و ایجاد بحران را موجب به خطر افتادن امنیت منطقه دانسته و هماهنگی نزدیک تهران و روسیه را برای حل و فصل مسالمت آمیز این تحولات مورد تاکید قرار دادند.
روسای جمهور ایران و روسیه همچنین بر گسترش حجم همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور و استفاده از ارز ملی و حذف دلار در این مبادلات تاکید کرده و آن را موجب افزایش حجم مبادلات دو کشور دانستند. بقیه خبر در ادامه مطلب

محمود احمدی نژاد در این مکالمه تلفنی با اشاره به همکاری های رو به گسترش تهران - مسکو و جایگاه دو کشور در عرصه منطقه ای و بین المللی گفت: سرعت تحولات اقتضاء می کند که رایزنی ها و هماهنگی های دو کشور با توجه به جایگاه تاثیر گذار و ظرفیت و امکانات فراوانی که در اختیار دارند هر چه بیشتر گسترش یابد و این موضوع به نفع دو ملت و ملت های منطقه است.
رئیس جمهور نهایی شدن رژیم حقوقی دریای خزر را مورد تاکید قرار داد و گفت: توافق حاصل شده مبنی بر جلوگیری از حضور نیروهای بیگانه و نظامی شدن دریای خزر توافق بسیار خوبی بود که با استفاده از آن می توان تمام مسائل مربوط به این دریا را حل و فصل کرد.
احمدی نژاد با اشاره به توافق دو کشور مبنی بر انجام مبادلات اقتصادی با ارزهای ملی گفت: عملیاتی شدن این توافق حجم مبادلات اقتصادی و تجاری ایران و روسیه را چندین برابر افزایش خواهد داد.
دیمیتری مدودوف رئیس جمهور روسیه نیز در این تماس تلفنی با تاکید بر اینکه ارزیابی ها و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران و روسیه بسیار نزدیک و منطبق بر هم است اظهار داشت: روسیه همانند جمهوری اسلامی ایران از حل و فصل تحولات موجود در برخی کشورهای منطقه از طریق صلح آمیز و گفتگوهای سیاسی حمایت می کند و مخالف هرگونه دخالت خارجی و نظامی در این کشورها است.
مدودوف با تاکید بر افزایش بیش از پیش حجم روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی استفاده از ارز ملی و حذف دلار را در مبادلات تجاری دو کشور مورد تاکید قرارداد و گفت: ظرفیت های ایران و روسیه بسیار فراتر از حجم کنونی است و روسیه بدنبال ارتقای مناسبات دو کشور در تمامی زمینه ها و فعال کردن همه توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی است.
رئیس جمهور روسیه در ادامه با اشاره اهمیت دریای خزر گفت: بر این باور هستیم که دریای خزر به عنوان آب های داخلی و سرزمینی محسوب می شود و هیچ نیروی مسلح غیرمنطقه ای نباید در آن حضور داشته باشند و کشورهای حاشیه دریا باید تصمیم بگیرند که چگونه از آن استفاده کنند.
وی همچنین نیروگاه اتمی بوشهر را سمبل همکاری و دوستی بین تهران و مسکو دانست و بر ادامه این همکاری ها تاکید کرد.
احمدی نژاد و مدودوف همچنین موضوع هسته ای ایران را مورد اشاره قرار داده و با تاکید بر حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای ادامه رایزنی با 1+5 با محور طرح گام به گام روسیه را مفید دانستند.


نوع مطلب : اخبار 

Admin Logo
themebox Logo